Apie džiovintas daržoves kepiniuose
Kęstutis Kinas
Atėjus kalendoriniam pavasariui, natūraliai norisi šiltų spalvų, naujų lengvesnių ir sveikesnių skonių, tad šiandien kviečiu paskaityti apie kepiniuose naudojamas džiovintas daržoves.
Gaminiai, praturtinti daržovėmis išpopuliarėjo Skandinavijoje. Lietuvoje, pasirodę prieš keletą metų kaip nemaža naujiena, ir šiandien laikomi madingais, atspindinčiais rinkos tendencijas, siejami su sveikesne mityba.
Džiovintų daržovių rūšių ir frakcijų siūloma plati įvairovė: morkos, pastarnokai, kaliaropės, laiškiniai svogūnai, petražolės šaknis, kopūstai, moliūgai, žaliosios pupelės, burokėliai, petražolių lapeliai, svogūnai, mairūnas ir bazilikas. Jas galima naudoti miltų pavidale – taip gaminiui suteikiama natūrali daržovės spalva – bei džiovintais gabaliukais, kurie, išbrinkę kepinyje, vėl įgauna pirminį savo pavidalą ir skonį.
Reikia pastebėti, jog pačių daržovių kokybė taip pat skiriasi – vienos greičiau išleidžia spalvą, skiriasi aromatingumas, todėl prieš pasiūlant galutinį produktą, gali tekti išbandyti keletą variantų. „Minordija“ siūlo skandinavų įvertintą lenkišką „Jaworski“ produkciją.
Be mums įprastų daržovių, noriu paminėti ir iš partnerių Amerikoje atkeliavusius saldžiųjų bulvių produktus. Pirmasis jų – saldžių bulvių sirupas, kuris naudojamas vietoj cukraus, spalvai, aromatui, praturtinti; taip pat siūlomi batatų miltai – jie naudojami kaip pakaitalas drėgmės įgėrėjams, guaro dervai. Galiausiai – bulvių skaidulos granulių pavidale. Gaminyje jos išbrinksta ir suteikia gaminiams išskirtinę išvaizdą ir skonį.
Džiovintos daržovės gali būti kaip vienas būdų praturtinti ir paskaninti seniai asortimente turimą gaminį, prieš įvairias šventes „nuspalvinti“ kepinių vidų, paskaninti įdarą, o galbūt sukurti visai naują ir netikėtą, pvz., saldžios tešlos ir daržovių gabaliukų derinį.
Įkvepiančio ir šilto pavasario!